Vice pocitacu

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

ROZPRACOVÁNO

Připojení více počítačů v jedné domácnosti

Tento návod slouží pro představu, co je potřeba pro to vše udělat. Pro jednoduchost je popsána instalace v panelovém bytě, kde je síť přivedena kabelem z chodby. V případě wifi se to zase až tak neliší ... jenom ten kabel vede z "přijímacího zařízení".

administrativa

Každý počítač (obecně zařízení, nemusí to být nutně klasický počítač nebo notebook) musí mít vlastní nastavení IP adresy. A to i v případě občasného, netrvalého připojení. To lze zjistit na stránce mojeInfo - zařízení bez povoleného internetu jsou různá "pomocná" zařízení jako přijímací a vysílací wifi access pointy, atp. Ostatní jsou již počítače. Není-li žádná adresa volná - což lze zjistit jednoduchým postupem: odmyslet si ty bez povoleného internetu a z ostatních počítačů se na tuto stránku podívat - takový počítač je vyznačen tučně. Jednoduchým vyškrtáním buď něco zbude, nebo nezbude. Nebo jiným postupem: přímým pohledem do nastavení těch počítačů, lze použít tento návod.

Pokud není žádná adresa volná (což většinou není, protože se to dopředu nepřiděluje), je nutné požádat o novou. To se dělá jednoduše - emailem na adresu guru@khnet.info nebo ještě lépe formulářem Obecná zpráva ze zmíněné stránky mojeInfo. Výhodou formuláře je jednoznačná identifikace odesílatele, neboť je veliké procento lidí bez schopnosti se pořádně podepsat (podpis "svoboda" nebo "novák" není podpisem ... jenom svobodů máme asi 17). Po požádání o IP adresu si lze hodit šlofíka ... neboť i kdyby byla adresa přidělena ihned, správně fungovat bude až druhý den (někdy i dříve, ale spoléhat na to nelze).

technické provedení

Počítačová síť ethernet (existují i jiné, ale to lze zanedbat, u nás se nepoužívají) funguje na principu hvězdy. Jeden kabel propojuje vždy pouze dvě zařízení. Je-li tedy potřeba připojit druhé (a další) je potřeba vytvořit další hvězdu na místě. K tomu slouží switche (rozbočovače, viz [1]). Vyrábí se ve spoustě velikostních, výkonostních i cenových variantách. Od 5 portů (zásuvek) po stovky. Pro domácí využití lze uvažovat o pěti, osmi a šestnácti portových variantách a to těch laciných (cca od 300,- do 1200,-). Např. zde. Zakoupit lze pravděpodobně v jakémkoliv počítačovém obchodě, kde jsou schopni vyrobit i kabeláž.

A teď už je to jednoduché. Na konec kabelu, co vede do bytu se připojí tento switch a z něj povedou nové kabely do každého z počítačů. Switch lze samozřejmě v bytě nainstalovat kdekoliv, lze nalézt možná i lepší místo (aby se lépe tahaly kabely). V tu chvíli se projeví výhoda těch uživatelů, kteří nechtěli ušetřit stovku za zásuvku hned za dveřmi bytu - lze vyměnit i kabel vedoucí z této zásuvky a tak lépe zorganizovat kabeláž po bytě. Je také nutné myslet na to, že switch je napájen z elektrické sítě (většinou malým externím zdrojem).

Osobní nástroje