Zjištění MAC adresy počítače

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

MAC adresa síťové karty jednoznačně popisuje počítač zapojený do počítačové sítě. Každá karta má svoji vlastní a celosvětově jedinečnou adresu - k tomu určená organizace přiděluje jednotlivým výrobcům souvislé bloky adres a již je na výrobci si udržet číslování jednoznačné. Je určitá souvislost s IP adresou, ale jenom částečná - každá IP adresa musí mít pouze jednu odpovídající MAC adresu, kdežto každá MAC adresa může mít víc IP adres. Pro jednoduchost lze říct, že MAC adresa se týká "toho drátu" a IP adresa se týká dat, informací, tedy operačního systému počítače.

Pokud se na jedné síti (tedy wifi access pointu, nebo panelákové síti) vyskytnou dvě shodné IP adresy s rozdílnými MAC adresami, operační systém hlásí konflikt a minimálně jeden z takto konfliktních počítačů nefunguje na síti správně. Takovéto případy jsme schopni poznat, ale někdy nejsme schopni spolehlivě identifikovat majitele.


Zjištění MAC adresy je jednoduché, návod je pro WindowsXP, pro jiné je to velice obdobné.

1. V nabídce start vyberte "spustit"
Spustit.png

2. Ukáže se okénko s prázdným řádkem. Do řádku napíšeme "command" nebo "cmd". Klepneme na "OK"
Cmd.png

3. Otevře se černé DOSové okno s příkazovým řádkem. Nevšímáme si ničeho, co je tam napsáno a napíšeme: "ipconfig /all" a stiskneme "Enter"
Ipconfig.png

4. Červeně zakroužkovaná oblast je fyzická (MAC) adresa vaší síťové karty.
Pokud existuje síťových adaptérů víc, je to ten, který má IP adresu začínající na 10.106. (pro počítače připojené v síti KHnet.info).

Trochu to komplikuje, pokud má uživatel domácí router, pak je klidně možné (resp. velice pravděpodobné), že má IP naprosto jinou. Se vší pravděpodobností začínající na 192.168. ale jsou i jiné možnosti ...

Pokud budete někdy někomu hlásit MAC adresu počítače (radě spolku, případně technické komisi), nezapomeňte hlásit celý pár, tedy MAC adresa + IP adresa. A asi nejlépe všechny, technik si už z toho vybere.

poznámka

Pokud z libovolného důvodu je MAC adresa na síťovce špatná (samé nuly, nebo naopak samé F), je potřeba ji změnit. A to tak, aby první číslo bylo 02, a zbylých 5 čísel (hexadecimálně: 0-9,a-f) vyloženě náhodně vybraných.

Osobní nástroje