Zjisteni trasy

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

Občas se na našich stránkách objevuje informace o nějakém plánovaném (nebo i neplánovaném) výpadku. Často není v našich silách vyjmenovat, koho všeho se to týká, už jenom kvůli počtu závislých serverů a přístupových bodů.

Zjistit to lze velice jednoduše pomocí "stopování trasy" - trace route. Návod je psaný pro windows, ale platí vlastně pro všechny operační systémy.

Musí se spustit příkazový řádek. Buď v menu Start ve složce příslušenství. Nebo pomocí volby Spustit... - napíše se "cmd" a stiskne tlačítko OK (nebo Enter).

Cmd.png Cmd okno.png

Do tohoto černého okna se napíše příkaz "tracert zeus.khnet.info" a stiskne klávesa Enter. V ostatních systémech, než windows se ten příkaz jmenuje traceroute.

Výsledek je výpis trasy ke zvolenému serveru včetně orientačních časů latencí (pingů). A pokud se v seznamu objeví server uvedený ve zprávičce, budete zmíněným výpadkem postiženi. Zajímá vás vlastně jenom pravá část jmen, např. tam může být cokoliv.obila.khnet.info - tedy je to zařízení s názvem "cokoliv" na serveru "obila" v síti "khnet.info".

Někdy je to ale trochu nejasné. Příkladem může být plechac. Jeho výpadek neovlivní zbytek sítě. Ovšem jeho hlavní switch už ano. Tedy pokud se bude např. měnit software v tomto switchi, bude výpadek skoro všude. Naštěstí jenom maximálně několik desítek sekund, než se zapojí do činnosti záložní spoje.

Zjišťovat trasu lze kamkoliv po internetu, zkuste např. www.seznam.cz nebo ať je to hezké třeba www.asus.com.tw - to ale raději způsobem tracert -h 50 www.asus.com.tw, přeci jenom skoků na tchajwan je víc, než kolik standardně tento příkaz ukáže.

Z ukázaných jmen serverů (routerů) lze někdy i vyčíst, kde přesně se to po světě pohybuje. Třeba ten asus má trasu Potěhy, Praha na síti našeho poskytovatele (Sloane), následuje přeskok do Berlína na síť Level3 kde to přes Dusseldorf, Amsterdam, Londýn, New York přejde na síť ATT a přes celé USA to dorazí až do Los Angeles. Zbytek již je od oka špatně rozpoznatelný, ale zjevně je to již někde v Asii. Mezi Asií a LA je podmořský kabel (mezi Evropou a Amerikou samozřejmě také).


Osobní nástroje