Problemy NOD

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Možné chyby NODu

problém s přebráním aktualizace

 • zaplněný disk, kde je NOD nainstalován (většinou C:). Nezkoumal jsem, jaké je minimum, ale 140MB by mělo snad stačit bohatě (jelikož to by mělo stačit i při prvotní instalaci).
 • příliš mnoho konexí (spojení) z počítače
 • výpadek na síti. Zvlášť u wifi může nastat mikrovýpadek, který běžnému provozu nevadí, ale uprostřed stahování aktualizace může.
 • chybějící složka TEMP. Především c:\windows\temp je zjevně vyžadována. Tato chyba se projevuje i v administračním serveru hlášením "chyba při vytváření názvu dočasného souboru".

nelze se spojit se serverem

 • příliš mnoho konexí (spojení) z počítače
 • je nainstalovaný na jiné IP adrese, než je povoleno (viz. mojeInfo)
 • dočasná chyba serveru
  • může být přehlcen
  • windows v momentě, kdy se snaží NOD poprvé komunikovat (po spuštění počítače, nebo přihlášení uživatele) ještě neumožňují síťový provoz.
   • toto se většinou spraví samo za hodinu při normální pravidelné aktualizaci
   • nebo lze vyvolat ručně - pravým tl. myši na ikonku NOD vedle hodin a zvolit Aktualizace
 • zavirování počítače
  • to se povést může. Ani NOD není 100% a k nakažení mohlo dojít v čase, kdy ještě daný virus neznal. A virus může přerušit a znemožnit komunikaci NODu s aktualizačním serverem.

chybí ikonka

V několika případech (zatím víme o dvou) se stalo, že po instalaci NOD verze 4 se neobjeví vedle hodin ikonka Nod4 icon.png. A to ani po (re)startu počítače. NOD ale funkční je, lze se podívat např. do správce úloh, na záložce procesy je k nalezení proces ekrn.exe (nebo se zeptat, zda je správně napojen na administrační server). Chybí ovšem egui.exe ... což je právě ovládací rozhranní. Lze spustit ručně, z menu Start. Pokud je počítač v takovémhle stavu, je vyloženě zralý na reinstalaci windows, zatím nevíme co brání automatickému spuštění toho rozhranní.

ikonka je červená

To může indikovat několik věcí.

 • je vyžadován restart počítače. To se může stát při přeinstalaci i při běžném provozu, kdy si aktualizace stáhne i novější verze svých programových modulů. Samozřejmě je doporučeno zbytečně neotálet.
 • problém se zastaralou virovou databází. To by se stávat nemělo. Ale může to být v momentě, kdy počítač nebyl dlouho spuštěný a stažení (a její instalace) přeci jenom může chvilku trvat. V takovém případě se ikonka za nějakou dobu (do 10) sama změní. Případně může být problémek na serveru - to se opraví vcelku rychle samo, neboť je to poznat v emailových hlášeních co dostávají admini.
 • úplně špatná verze programu. Nechápeme proč, ale občas někdo má na počítači buď zkušební verzi (které za nějaký čas vyprší platnost), nebo jinou než distribuujeme my (typicky verzi Smart Security). Proč to tak někdo má fakt netušíme, když to objevíme, snažíme se kontaktovat uživatele emailem. Ale zatím nikdo nikdy neodpověděl ...

ikonka je oranžová

NOD detekuje, že existuje aktualizace Windows od Microsoftu, která není nainstalovaná. A hlásí to, neboť to může být (a většinou bývá) bezpečnostní riziko zvyšující možnost nakažení počítače nějakým nevhodným softwarem (virem, červem, spywarem, atp.) Akorát je trochu matoucí, že NOD toto hlásí většinou dříve, než samotné windows. Je to dané technikou distribuce Microsoftem - různé skupiny počítačů dostanou informaci o nových aktualizacích v různou dobu.
Každý by měl mít na počítači zapnuté aktualizace windows. Buď plně automatické, nebo alespoň poloautomatické (vyžadující potvrzení instalace uživatelem). Kdo nemá ... riskuje. Dále viz článek Jak na viry a spyware.

Extrémně důležité je to pro Windows 7 a verzi 8 NODu. Ono tedy kdekoliv, ale u této verze to znemožní nainstalovat NOD.

nelze otevřít www.seznam.cz

To je již dokumentovaný problém NODu v4. Snad by to měli každou chvílí opravit (edit: koncem května prý opraveno v balíčku 4.0.437). Do té doby stačí postupovat dle návodu přímo od Esetu. Principielně jde o problém tzv. cookie, kterou posílá seznam.cz do prohlížeče, ukládá si tam nějakou historii (jméno uživatele, někdy heslo, atp). No a někdy je ta cookie tak velká, že s ní má NOD problém. Jako dočasné řešení je stačí odmazat.

Později bylo zjištěno, že to nebyl ani tak problém NODu, jako spíš seznamu. Po uvolnění verze 3.5 prohlížeče Firefox se totiž objevil naprosto stejný problém i na počítačích bez NODa.

nesprávné jméno nebo heslo

Tato hláška by neměla u NODu v licenci khnet vůbec nastat. Žádné heslo se totiž pro aktualizace nepoužívá. Znamená to, že je nějaký problém s aktualizačním serverem. Sice v ten moment už o tom pravděpodobně víme, ale neuškodí tento problém oznámit.
Ale problém s aktualizačním serverem může být také ten, že počítač s NODem je mimo síť khnetu.

vytížení procesoru na 100%

časem něco dopíšu ... zatím se řiďte tímto návodem: ProcessExplorer_NOD

Problém zvaný konexe

Konexe, neboli spojení do sítě. někdy snad dopíšu nějaké kecy

Velice často způsobené nesprávným nastavením Torrent klienta při stahování z internetu. Pak se snaží otevírat někdy až tisíce spojení na internet, plus to samé směrem k uživateli, z venku. Potom s tím mají problémy nejenom windowsy, jelikož mají v sobě též omezení jak absolutního počtu, tak počtu otevíraných spojení v jeden okamžik. A tím pádem potom nefunguje nic jiného ... ani běžný webový provoz, ani např. aktualizace NODu. Prostě nic, co nemá stabilně otevřené spojení. Což moc programů nemá - ICQ, Jabber, Skype a jim podobní, případně klienti terminálových služeb (připojení do práce). Ale obecně na domácím počítači takových programů moc nebývá.

SysInspector

V případě jakýchkoliv problémů s nestartujícími částmi NODu (prostě obecně s problémem) lze zkusit nástroj SysInspector. Stačí stáhnout soubor z odkazu, spustit a po dokončení "očuchávání" systému zvolit v menu File volbu Save (nebo zmáčknout Ctrl+S). Výsledný soubor pak odeslat společně s krátkým popisem problému emailem na adresu nod@khnet.info.

Tento program je obsažen v rámci balíčku NOD32 verze 4, tyto informace lze nechat vytvořit i na dálku, pomocí administračního serveru, pokud samozřejmě běží alespoň NOD na počítači uživatele správně.

Problémy s instalací

Jsou popsány v k tomu určeném bloku na stránce Jak nainstalovat NOD

Osobní nástroje