JABBER

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Návod a popis systému

Jabber je otevřený protokol pro chatování po síti. Můžete na své klávesnici psát zprávy pro vaše kamarády podobně jako mail. Na rozdíl od mailu však oni vaše zprávy okamžitě vidí na svém monitoru. Podobných chatovacích prokolů je celá řada. Asi nejznámější je u nás ICQ (i seek you), Aim, Yahoo! Messenger, MSN a podobně. Každý z těchto konkurentů je však řešen proprietálně, tzn. má svůj vlastní protokol, vlastního klienta a uzavřenou architekturu, do které nikdo nevidí. Omezení jsou někdy docela závažná ... četli jste např. někdy licenci od ICQ?

Oproti tomu protokol Jabber je otevřený, volně přístupný, postavený na XML, bezpečný, a hlavně distribuovaný, ne centralizovaný.

Díky tomu k němu existuje celá řada serverů a celá řada klientů. S trochou znalostí se každý může postavit svůj server nebo naprogramovat klienta nebo nějakou utilitu.


Instalace

První co musíte udělat, je stáhnout si klienta. Zatím používáme Jajc, momentálně asi nejlepší jabberovský klient pro Windows. Nejvíce se momentálně osvědčila verze 8.124 (125). Je na společném disku ve složce jabber (na našem ftp nebo na originální adrese, ostatní klienti viz jabber.cz, nebo jabber.org). Stáhněte si ho k sobě na disk. Výhodou je, že není potřeba instalovat. Spouští se souborem jajc.exe. Prověřený instalační soubor je jednoduše dostupný také takto: [1]. Při prvním spuštění se vám zobrazí okno s nastavením účtu. Na to ovšem STORNO ... (kašlete, nějak to občas nefunguje).

Poznámka: verzi 8.110 již není záhodno na našem novém serveru (od 30.1.2010) používat, má jednu divnou chybu projevující se prázdnými samoobjevujícími se zprávami.

A teď nastavení

Dole na liště v systray (ikonky vedle hodin) by měla být ikonka takového oranžového panáčka. To je Jajc (jabber). Ťuknutím na ní se dostanete do hlavního okna. Tam využijte ikonku žárovky (těžko říci, co představuje, že by "osvícení" uživatele?). Pro založení svého účtu zvolte Tools --> Accounts (nástroje, účty) --> Setup.

  • account: je to název profilu na počítači. Jajc lze nastavit pro víc účtů a pak se jednoduše mezi nima přepínat. Lze nechat ve stavu co to nabízí, nebo vytvořit nový (ikonka hned vedle). Do názvu profilu není vhodné psát diakritiku, JAJC s tím má trochu problémy.
  • name: přezdívka, či jiné jméno, nebo přezdívka (to bude to před zavináčem ve vaší adrese). Nepoužívejte české znaky, jenom A-Z, případně číslice, podtržítko. Obecně je to stejný formát jako emailová adresa. Na velikosti písmen nezáleží, ale je zvykem psát adresu malým písmem.
  • password: heslo, co dodat. Pozor na možnost odhalení, tedy nepoužívat jednoduchá heslíčka, jména, atp.
  • server: adresa našeho serveru je jabber.khnet.info
  • create new account: nutné zaškrtnout, pouze pokud se vytváří nový účet.
  • resource: (zdroj) - to je doplňkový údaj k adrese a umožňuje ostatním rozpoznat, kde to je spuštěné. Také se tím rozlišují různé instalace - jabber lze mít spuštěný kolikrát chcete a kde chcete, na rozdíl od ICQ, jenom musí být každý odlišen tímto údajem. Lze tam napsat cokoliv.

Na záložce Connection jsou upřesňující vlastnosti spojení na server, většina z toho není běžně potřeba.

  • Use SASL login: šifrované spojení. To je dobré zapnout, komunikaci JAJCu se serverem nebude možné nikde odposlechnout. Při prvním připojení se JAJC zeptá, co dělat s šifrovacím certifikátem - je nutné použít první možnost Accept.
  • Use compression: komprese (stlačení, zabalení) dat při přenosech. Při dnešních internetových linkách vcelku zbytečné, ale i tak neuškodí si to zapnout. Potom je mezi serverem a JAJCem přenášeno podstatně méně dat. Především proto, že protokol Jabber je čistě textový, tedy velice dobře komprimovatelný. Tuto možnost lze využít pouze v případě, že je zapnuto SASL login. dodatek: asi je v této funkci chyba, nezapínat!

Poté už jen klikněte na ok. Program se vás pravděpodobně opět zeptá na heslo - pro ověření, jestli jste si ho zapamatovali (a napsali) správně. Tím by jste měli mít vytvořen účet. Později si to prozkoumejte, je tam těch nastavení víc (ale zase né tolik, abyste to nepochopili ...).

Následně v tools--->language vyberte czech2 a dejte ok. Teď by většina programu měla komunikovat česky. Není-li tam tato možnost, stáhněte si soubor jajc_czech.zip a soubor v něm obsažený uložte do instační složky programu (většinou c:\program files\jajc - prostě tam, co je jajc.exe).

Potom v menu nástroje--->nastavení si nastavte toto: na záložce zprávy zaškrtněte zobrazit zprávu jako rozhovor a také zobrazit čas, na záložce seznam vyberte jako akci na dvojklik číst zprávu/rozhovor, na záložce popups zaškrtněte vše v bloku zobrazovat události (a dobré je i to nad ním - vypnout popups v nevyrušovat), na záložce security zaškrtnout to druhé - automatické přijetí autorizace splňuje regexp a vyplnit jabber.khnet.info$, na záložce spec zaškrtnout spustit při startu windows a tichý start.

Přidání kontaktů

Když si chcete někoho přidat postupujte takto. Opět ťukněte na ikonu žárovky. Tam na Přidat kontakt. JID (jabber ID - prostě adresa) je ve formátu účet@adresa.serveru (u členů KHnetu většinou jabber.khnet.info). Tuto adresu prostě musíte vědět, jakékoliv hledání je v jabberu problematické - snaží se tolik chránit soukromí, že nenabízí žádné seznamy. Což ale neznamená, že neexistují - bohužel se do nich musí člověk zaregistrovat a to dělá naprosté minimum uživatelů, alespoň u nás. Takže např. když by jste chtěli přidat mě, tak do JID napíšete BaRacuda@jabber.khnet.info do pole přezdívka si můžete dát libovolnou věc, kterou budete u daného člověka vidět v seznamu (jak se vám bude zobrazovat). Např. BaRacuda. Do pole skupina buď napište jméno skupiny ve které dotyčný bude. Např. KHNet. Dejte další (next, pokud jste neaktivovali češtinu). Pak je ještě třeba provést autorizaci. To se zobrazí člověku, kterého jste si chtěli přidat. On vás musí autorizovat. To samé musíte udělat vy, když si bude chtít někdo přidat vás. Autorizaci snadno pochopíte. Objeví se zpráva, že byla přijata autorizace a vy opět přes žárovku zvolíte authorize a jen ok (pokud nechcete daného člověka autorizovat tak nedáte ok... Twisted Evil). V návodu je ale popsána automatická autorizace - všichni zájemci o váš kontakt budou od vás automaticky přijati, pokud mají účet na našem serveru. Ostatní (neboť serverů je po světě asi milión) ale ne ... ty budete muset naautorizovat ručně.

Dobře, až si vás někdo autorizuje, zobrazí se vám v seznamu v hlavním okně. S tím i jeho stav - připojen, odpojen atd. Bez autorizace je kontakt pořád zešedlý, psát mu ale lze. Vy si také můžete nastavit stav. V hlavním okně je úplně dole napsáno třeba připojen, odpojen atd. Na to ťukněte a vyberte si ze seznamu. Samozřejmě lze vytvářet i vlastní hlášky (třeba Nerušit, koukám na ...). Jsou to pouze značky, které dávají ostatním (autorizovaným) na vědomí, co asi tak děláte, nebo chcete dělat. Např. "dlouho pryč" pro ostatní znamená, že nejspíš nejste doma, nebo jste duchem mimo a pravděpodobně mu tedy neodpovíte na zprávu hned. Vyjímečné postavení má stav "pryč" - ten naskakuje sám po určité době (v nastavení programu lze určit) nečinnosti počítače (sleduje myš a klávesnici) - ovšem pouze pokud není nastaven nějaký stav ručně, ten pak platí furt, dokud ho opět ručně nenastavíte na "připojen".

Po založení účtu se vám pravděpodobně předvyplní nějaké kontakty. Je nutné je RUČNĚ požádat o autorizaci (jajc má v sobě chybku) - kliknout na ně pravým tl. myši a v menu vybrat Přítomnost/Požádat o autorizaci.

Pokec

Teď někomu napíšeme. Dvojklikem na kontakt v seznamu mu napíšete zprávu. Prostě jen napíšete text a pak dáte nahoře poslat. Toť vše.

Lepší varianta zprávy je chat (rozhovor). V seznamu v hlavním okně si ťukněte na člověka pravým tlačítkem a vyberte chat (v konfiguraci programu lze nastavit, aby byl chat implicitní akcí na dvojklik myší). Tím se budou zobrazovat všechny zprávy které jste si mezi sebou napsali. Něco jako ICQ nebo YahooMessenger. Píše se do spodního pole a tlačítko poslat je dole napravo a je to jen ikonka na ikonou zámku (standardně se odešle zpráva také klávesou enter a pokud je potřeba odřádkovat, tak kombinací Ctrl+Enter).

Další z mnoha funkcí jabberu je groupchat (skupinový rozhovor). Je to něco jako xchat. V hlavním okně ťukněte na ikonu žárovky. Tam na join/create groupchat. Jako server conference.khnet.info. Místnost založíte tím, že napíšete její název, popis a můžete i heslo. Následně ok. Pokud se chcete připojit do existující místnosti ťukněte v poli místnost na seznam a vyberte si ji. Např. vietcong. Když si vytvoříte svoji místnost a budete chtít do ní někoho pozvat, stačí dát nahoře pozvat a vybrat si.

Vizitka

Vyplňte si také vCard: Tools ---> personal vCard (osobní vizitka) - tam vyplňte vše, co chcete aby ostatní o vás věděli. Především jméno (je dobré vědět, s kým mám tu čest), emaily (libovolný počet). Existují uživatelé, kteří nenautorizují nikoho bez vyplněného jména na vizitce ... A také se to hodí pro vyhledávání přátel ...

Vyhledávání

Přenos souborů

Závěr

Ovládání jabberu je vcelku intuitivní a navíc díky češtině se dá celkem lehce pochopit. Složitější věci a konkrétní dotazy můžete buď směrovat na montyho (monty@jabber.khnet.info - to je jeho JID...) nebo na kohokoliv ve skupině Rada (to sice neznamená "poradit" - je to "řídící orgán Spolku", ale to nevadí).


No a poslední věc: server je volně přístupný i z venku (z internetu) a naprosto komukoliv. Nastavení Jabberu je ukládáno také na serveru, takže si klidně stáhněte klienta v Javě a provozujte na mobilu, nebo PDA.

Ukončování JAJCe

Obecný problém vcelku čehokoliv fungujícího po TCP jsou timeouty v případě nesprávného ukončení programu. Tedy v případě komunikátorů pokud se počítač jenom uspí (tedy nevypne), jajc zůstane jakoby zapnutý. A serveru trvá až půl hodiny, než zjistí, že už není připojen. A všechny zprávy poslané v tuto dobu se prostě ztratí. Tedy pokud je počítač uspáván, je nutné před uspáním JAJC ukončit. Tento problémek by měl být nějak trochu opraven v budoucí verzi serveru OpenFire, ale pouze bude ve výsledku zmenšen timeout, ovšem nelze na nulu.

A pravděpodobně nějaká chyba v JAJCu způsobuje, že pokud se před uspáním počítače přepne pouze do off-line, tak po opětovném probuzení počítače a přepnutí JAJCe do on-line se nenahrají zprávy uložené na serveru, prostě se ztratí. Stará verze 8.110 to nedělala. Je tedy nutné, pokud se počítač nevypíná normálně, nejdřív úplně zavřít JAJC (Žárovka/Konec-Exit) a teprve potom uspat počítač. upřesnění: vypadá to, že to dělá vlastnost Compression v nastavení účtu (viz výše) - tedy nezapínat. Ale stále to zkouším.

Odkazy

wiky jabber.cz
wikipedia
tvrdiaak jeden z největších nadšenců ...


Poznámka pro cizince: nejste-li členem KHnet.info, bude pro vás lepší využívat server jabber.cz


původní verzi napsal BaRacuda

Osobní nástroje