FIO dotaz 1

Z KHnetWiki

Přejít na: navigace, hledání

dotaz:

no já nevím aby to nebyla záložna která zkrachuje a naše peníze si někdo užije na bahamách... možná že je pojištěná na vklady ale jen malé... a takový peněžní ústav stat nechá zkrachovat kdy se mu zlíbí oproti např spořitelně..a dalším velkým bankám. pak jsem zvědav jak se to bude řešit a kdo to nahradí... ja jsem taky zastáncem toho, že by se ty banky na poplatcích měli krotit , ale my nejsme výdělečná organizace a co mame tak mame a hrál bych v těchto letech spíše na jistotu i kdyby se měl zvýšit čl. příspěvek třeba o cca 20 kč.... je to můj názor a není pouze laický..

odpověď:

Tímto jsme si samozřejmě také prošli. Uvažujeme o tom totiž už od loňska ... a během té doby čekáme, až to umožní mBank, která má za sebou přeci jenom "lepší jméno". Jenže ta to jenom slibuje ...

Jenže na druhou stranu je to fuk. Po těch hromadných bankrotech záložen zavedla ČNB takové podmínky, že se to již neliší od klasických bank. A mezi námi - může zkrachovat i KB. Je to soukromý podnik a "matku" nedávno její zaměstnanec okradl (resp. špatnou investicí připravil) o myslím 13 miliard. Což je poměrně velká suma, o kterou se nějak zahojit musela ... a nejspíš tak, že vyvedla peníze ze svých dcer.

Vyšší příspěvky jsou neprůchozí. A nic to neřeší - těch deset tisíc měsíčně bolí pořád stejně. A asi můžu říct na plnou hubu - vem je čert, na tom khnet nestojí. Ale je to prostě škoda.

Pokud by ze dne na den zkrachovala, tak přijdeme v průměru o nějakých 300 tisíc (plus spoření), a z nich je pojištěn ekvivalent 50 tisíc EUR, čili nějakých jeden a čtvrt miliónu. Viz ČNB a také zde zfdz.cz.

A než budeme mít dlouhodobě k dispozici milión, to bude asi ještě hodně dlouho trvat. :-) To ho raději utratíme za nové spoje.

Asi by byl problém v momentální insolventnosti, než bychom tu pojistku dostali, ale řešitelné by to bylo. Holt riziko, které lze podstoupit. Kromě toho nějakou část spoření v KB necháváme, pro strýčka příhodu ... Ale zase je to vázané snad na měsíc. Na rozdíl od "spořícího" fio, kde to lze používat skoro jako normální běžný účet. Také v KB zůstanou třeba hotovostní platby (na přepážce) a zůstatky z pokladny jako takové.

Takže my strach nemáme.

upřesňující dotaz:

ok ostatní až na VH nebo na krétě - ještě bych zvážil možnost vyjednání tzv. osobních podmínek u banky , která třeba neví o záměru odlivu takového klienta a nabídne služby dle dohody které nejsou nikde uveřejněny.... oslovit by se muselo vedení banky ...

konečná odpověď:

O tom ti poví víc monty ... ale já v tom původním emailu o tom trochu píšu. Samozřejmě se jednalo, něco se i vyjednalo. Jenže to trvalo nějakých půl roku, mezi tím se slíbené částky asi třikrát změnili (původní jejich vlastní návrh byl asi poloviční). Takže nejenom je to úspora poměrně malá ale ještě k tomu tato vyjímka platí jenom do konce roku. Přehazovali si nás jak horkej brambor, podle mě chyběl jenom jeden ředitel, co se nevyjádřil - a to ten, co sedí v Paříži. A k tomu ještě udělali podraz na místní pobočku - díky té vyjímce z poplatků už nespadáme pod Kutnou Horu, ale pod Kolín. Takže chudák naše členka M***ková s námi má jenom práci, ale nic z toho.

A buď v klidu. My se s tím nepářem, takže o možnosti odlivu jinam věděli. Buď si jistý. :-)

Holt pro KB jsme asi furt malí. A ještě k tomu neseriozní, neboť jsme občanské sdružení ... Mě taky jako osobě soukromé nabízí víc možností kontokorentů, úvěrů, kreditek, než sdružení s nesrovnatelným obratem i zůstatkem.
Namátkou 140 tisíc úvěr, 40 jedna kreditka, 60 druhá kreditka, 30 klasického debetu. A to už u nich mám hypotéku ... a mezi dlužníky figuruju ještě u stavebního spoření u lišky. Kdežto sdružení u nich může mít jen a pouze kontokorent - 100 tisíc, což je nějaká cca sedmina měsíčního "obratu". Pravda, abych jim nekřivdil, jednou mezi řečí nám slíbili kontokorent o polovinu větší ... A to nemáme krom pár leasingů žádné dluhy.

Pro ně je to jednoduché - pokud je problém s fyzickou osobou, prostě bude exekuce. Pokud s právnickou, tak soudy a to je na dlouho. To je asi jedna část jejich myšlení.

Teď mě upřesnil monty: s KB se jednalo až v Boleslavi, tedy druhá nejvyšší instance. Se spořitelnou přímo s Prahou, s ředitelem ČSOB též z Prahy. Nikdo nic lepšího nenabídl ... A to zvlášť ČS (a vlastně i ČSOB) byla i "tlačenka" přes vyloženě osobní známost.

Osobní nástroje