Problem pipni.cz

Z KHnetWiki

Verze z 11. 5. 2012, 22:48; Ludvik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Servery pipni.cz používají relativně nestandardní nastavení MTU - 9000B. Zjevně využívají možnosti tzv. Jumbo paketů a snaží se maximalizovat propustnost svých serverů. Už si ale nejspíš neuvědomují, že tohle sice funguje na vlastní síti, kterou mám pod kontrolou, ale už nemusí nikde jinde.

Běžná počítačová síť totiž používá MTU o velikosti 1500B, stejně tak asi většina přenosových tras na internetu. V takovém případě se sítě (klient se serverem) musí nějak dohodnout, co s tím. Většinou to nijak extra nevadí, dohodnou se na nejmenší velikosti a tu používají. Případně dochází k tzv. fragmentaci a ve výsledku asi i k poklesu výkonu.

Velký problém ovšem nastane, pokud je klient nastaven špatně. Pak může dojít k situaci, kdy se dohodnou na špatné (větší) hodnotě, než po celé trase spolehlivě funguje.

Zjištěno již na několika instalacích Windows (s Realtek gigabitovou síťovou kartou). Nastavení MTU tam bylo 1504B. Proč, na to jsme ještě nepřišli ... povolení VLAN v ovladači síťové karty nehraje roli. Např. síťové karty Intel to mají povolené také a je vše v pořádku.

Zatím jsme přišli pouze na dva weby, kde to vadí. Projevuje se to jednoduše - stránky se neotevřou ani za deset minut, přitom příkazem ping se tváří v pořádku. A během té doby jiné fungují správně.

  1. www.svoboda.info
  2. www.mojeip.cz

A jak zjistit, že je to zrovna tento popisovaný problém? Jednoduše, tímto příkazem z příkazového řádku. Příkazový řádek lze spustit dvěma způsoby: kliknutím myší na tl. start a do políčka "spustit" se napíše "cmd" a stiskne Enter. Otevře se černé okno. Do něj stačí napsat "netsh interface ipv4 show interfaces" a opět stlačit Enter. Vše samozřejmě bez těch uvozovek ...

Vypadat by to mělo asi takto:

Cmd netsh interfaces.png

Řádek s Loopback nikoho nezajímá a ty ostatní by tam ve sloupci MTU neměly mít větší hodnotu než zmíněných 1500. Je-li tam vyšší hodnota, je nutné si to opravit. Návod na opravu (i pro diagnostiku) vydal sám Microsoft zde na Support stránce. Zajímá nás Metoda 3.


Má-li někdo tento problém, jsme ochotni mu na dálku pomoci, viz Vzdalena_pomoc_TeamViewer. Kontakty určitě znáte ... na Ludvu. Jenom buďte trpěliví, nejenomže musí sedět u počítače, ale zároveň mít také čas.

Osobní nástroje