Jak se připojit

Z KHnetWiki

Verze z 25. 4. 2021, 23:10; Ludvik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Základní informace

Využívat infrastrukturu spolku mohou jen a pouze členové spolku. Z toho vyplývá, že aby někdo mohl využívat cokoliv, čím se spolek zabývá, musí stát nejdříve členem. Naopak to úplně neplatí - člen spolku nemusí využívat všeho, co členství ve spolku nabízí.

Tedy první krok musí být odevzdání Přihlášky do spolku. Rada Spolku vždy mezi čtvrtkem a nedělí rozhodne o přijetí mezi členy (leckdy i dříve). Teprve potom lze pokračovat fyzickou instalací atp. V podstatě pouze předinstalační obhlídku lze provést předem.


jsou 2 možnosti, jak se připojit do sítě Spolku KHnet.info

  • připojení připojovatelem Spolku
  • připojit se jako samopřipojovatel


při obou typech připojení je nutné kontaktovat nejdříve někoho z administrátorů.
Prosíme nezneužívejte kontakty. Admini jsou lidé jako vy, mívají svá zaměstnání, své zájmy a neslouží Spolku 24 hodin denně. I když někteří ano ... ale tím spíš nemají věčně čas.

Zájemci o připojení mohou volat v těchto hodinách:
Pondělí - pátek: 9.00-17.00 hodin

Informace o připojení Vám také sdělíme v Infocentru.

Nebo volat na: Telefonní seznam


Při kontaktu s administrátorem je nutné uvést bydliště (V případě KH je nutné uvést ulici a číslo popisné) a nejlépe i to, zda vidíte na nějaký náš přístupový bod (seznam je uveden na webu Spolku v levém sloupci).

Pokud si nejste jistí, zda vidíte na některý přístupový bod (je nutná přímá viditelnost), bude nutné proměření signálu. Cena za proměření signálu je zpravidla 100 Kč v Kutné Hoře, při cestě mimo KH je proměření za 150-200 Kč dle vzdálenosti.

V případě viditelnosti AP (access point - přístupový bod) popř. úspěšného proměření je nutné vyplnit přihlášku do Spolku a přečíst si všechny dokumenty Spolku.

Připojení připojovatelem Spolku


Pokud se rozhodnete pro připojení připojovatelem Spolku, tak budete připojeni pomocí připojovací sady, popisy a ceny sad naleznete zde. Můžete mít samozřejmě i vlastní HW a připojovatel pouze vše nastaví a připojí.
Vše kolem připojení vyřídíte s připojovatelem. Připojovatel vše nastaví, nainstaluje komunikační software, ověří funkčnost a ukáže vše, co budete potřebovat.Samopřipojovatel

technologie 2.4GHz
Jako samopřipojovatel si musíte pořídit hardware (AP - access point, anténu, kabel k anténě, síťovou kartu). Hardware musí být kompatibilní s naší sítí, je nutné se domluvit předem s některým z administrátorů. Ověřené jsou produkty Ovislink, Ubiquiti a některé typy TP-Link. Zda to má ovšem smysl je jiná otázka, tato technologie je již za zenitem dlouho a postupně ji z přístupových bodů demontujeme.

Po vyplnění přihlášky a následném přijetí mezi členy spolku dostane samopřipojovatel montážní list, podle kterého si vše nastaví.

technologie 5GHz
Zde záleží na tom, na který přístupový bod se bude uživatel připojovat. Možnosti jsou dvě a nejsou vzájemně zaměnitelné. Typ zařízení (a wifi karty), jeho operační systém, případná kabeláž a typ antény podléhá odsouhlasení technikem spolku (přesněji Technickou komisí ve složení Monty a Ludva). Nastavení zařízení musí provést technik spolku, či jiná prověřená osoba ze spřátelených firem. Po předchozí domluvě lze navštívit naše Infocentrum, kde bude zařízení nakonfigurováno. Sám uživatel má poté přístup do nastavení jen na úrovni čtení, není schopen si tam sám nic změnit.
Toto je opatření k tomu, abychom udrželi homogenitu sítě v pásmu 5 GHz a nedocházelo k svévolnému nastavování zařízení a porušovaní pravidel jako u některých uživatelů v pásmu 2.4 Ghz.

  • Mikrotik

Výrobky Routerboard. Operační systém Mikrotik - verzi určují technici.

  • Ubiquiti

Výrobky s operačním systémem AirOS - verzi určují technici.

panelnet
Jen ve výjimečných případech povolujeme samoinstalaci v domech s rozvedenou kabeláží. Především z důvodů, že kabeláž se musí většinou tahat uvnitř elektrostoupaček a ne každý má znalosti na takové úrovni, aby si neublížil a aby to vůbec udělal správně. Také dle našich zkušeností je taková práce ve většině případů v podstatě odfláknutá a pak máme jako Spolek různě problémy s elektrikáři, telefoňáky, televizáky. A také do rozvodných krabic (racků) mají přístup pouze technici spolku. Takže samoinstalace v tomto případě může znamenat jen natažení kabelu z jedné strany poblíž rozvodné skříně a z druhé strany do bytu. V bytě už si může každý dělat v podstatě co chce, ale vyžadujeme zakončení kabelu zásuvkou hned po jeho prostupu do bytu (většinou u dveřních zárubní).


Finance, aneb kolik stojí členství ve Spolku KHnet.info


Vše je podrobně popsáno ve finančním řádu, ale jednoduše řečeno je to takto.

Po přijetí do Spolku Vám přijde email s informacemi, do kterého dne mají být zaplaceny příspěvky do Spolku a v jaké výši.

Jedná se o pravidelný měsíční členský příspěvek ve výši 350 Kč. Je to příspěvek na chod spolku, nikoliv platbu za služby (které spolek nedodává, ani nemůže, žádné nemá), proto se platí dopředu.

Důležitá věc nakonec


Důležitá věc, kterou byste měli vědět, je ta, že jsme Spolek, a většinu aktivit děláme jako koníčka. Tudíž nic negarantujeme, může se stát, že připojení do sítě třeba den nepoběží. Ale to se většinou neděje, stane se to pouze při závažné poruše.

Budeme rádi, když budete spolku moci s něčím pomoci.

Přečtěte si fórum, najdete tu spoustu zajímavých věcí.
Fórum Spolku KHnet.info

Osobní nástroje