Jak se připojit
Z KHnetWiki
Obsah |
Základní informace
Využívat infrastrukturu sdružení mohou jen a pouze členové sdružení. Z toho vyplývá, že aby někdo mohl využívat cokoliv, čím se sdružení zabývá, musí stát nejdříve členem. Naopak to úplně neplatí - člen sdružení nemusí využívat všeho, co členství ve sdružení nabízí.
jsou 2 možnosti, jak se připojit do sítě Sdružení KHnet.info
- připojení připojovatelem Sdružení
- připojit se jako samopřipojovatel
při obou typech připojení je nutné kontaktovat nejdříve někoho z administrátorů sítě na některém z následujících telefonů:
Prosíme nezneužívejte kontakty. Admini jsou lidé jako vy, mají svá zaměstnání, své zájmy a neslouží Sdružení 24 hodin denně.
Zájemci o připojení mohou volat v těchto hodinách:
Pondělí - pátek: 8.00-17.00 hodin
Informace o připojení Vám také sdělí v prodejnách:
Kerner.cz (Aleš Kerner, Lenka Kernerová), Jana Palacha 144, Kutná Hora
- možno pořídit připojovací sady na splátky
H&F Comp (Jan Němeček, Radek Urban), Benešova 634, Kutná Hora
HLAVNÍ KONTAKTNÍ TELEFON
+420 774 767 232 (774-PORADA) - hlavní kontaktní telefon, na kterém získáte informace ohledně připojení
Správci pro oblast Kutná Hora - můžete použít, ale primární je hlavní kontaktní telefon
+420 774 2021 51 Aleš Kerner - Monty
+420 774 2021 52 Martin Svoboda - Ludvik
+420 774 2021 56 Zbyněk Cimr - CEC
+420 774 2021 57 Petr Veselý - King
Při kontaktu s administrátorem je nutné uvést bydliště (V případě KH je nutné uvést ulici a číslo popisné) a nejlépe i to, zda vidíte na nějaký náš přístupový bod (seznam je uveden na webu Sdružení v levém sloupci).
Pokud si nejste jistí, zda vidíte na některý přístupový bod (je nutná přímá viditelnost), bude nutné proměření signálu. Cena za proměření signálu je zpravidla 100 Kč v Kutné Hoře, při cestě mimo KH je proměření za 150-200 Kč dle vzdálenosti.
V případě viditelnosti AP (access point - přístupový bod) popř. úspěšného proměření je nutné vyplnit přihlášku do Sdružení a přečíst si všechny dokumenty Sdružení.
Připojení připojovatelem Sdružení
Pokud se rozhodnete pro připojení připojovatelem Sdružení, tak budete připojeni pomocí připojovací sady, popisy a ceny sad naleznete zde. Můžete mít samozřejmě i vlastní HW a připojovatel pouze vše nastaví a připojí.
Vše kolem připojení vyřídíte s připojovatelem. Připojovatel vše nastaví, nainstaluje komunikační software, ověří funkčnost a ukáže vše, co budete potřebovat.
Samopřipojovatel
technologie 2.4GHz
Jako samopřipojovatel si musíte pořídit hardware (AP - access point, anténu, kabel k anténě, síťovou kartu). Hardware musí být kompatibilní s naší sítí, je nutné se domluvit předem s některým z administrátorů. Ověřené jsou produkty Ovislink, Ubiquiti a některé typy TP-Link.
Po vyplnění přihlášky a následném přijetí mezi členy sdružení dostane samopřipojovatel montážní list, podle kterého si vše nastaví.
technologie 5GHz
Zde záleží na tom, na který přístupový bod se bude uživatel připojovat. Možnosti jsou dvě a nejsou vzájemně zaměnitelné. Typ zařízení (a wifi karty), jeho operační systém, případná kabeláž a typ antény podléhá odsouhlasení technikem sdružení (přesněji Technickou komisí ve složení Monty a Ludva). Nastavení zařízení musí provést technik sdružení, či jiná prověřená osoba ze spřátelených firem. Po předchozí domluvě lze navštívit naše Infocentrum, kde bude zařízení nakonfigurováno. Sám uživatel má poté přístup do nastavení jen na úrovni čtení, není schopen si tam sám nic změnit.
Toto je opatření k tomu, aby jsme udrželi homogenitu sítě v pásmu 5 GHz a nedocházelo k svévolnému nastavování zařízení a porušovaní pravidel u některých uživatelů v pásmu 2.4 Ghz.
- Mikrotik
Výrobky Routerboard RB411 či RB711, wifikarty s čipsetem Atheros. Operační systém Mikrotik verze 4.17 a vyšší.
- Ubiquiti
Výrobky s operačním systémem AirOS5, Nanobridge M5, AirGrid M5 a kompatibilní.
panelnet
Jen ve výjimečných případech povolujeme samoinstalaci v případech domů s rozvedenou kabeláží. Především z důvodů, že kabeláž se musí tahat uvnitř elektrostoupaček ne každý má znalosti na takové úrovni, aby si neublížil a aby to vůbec udělal správně. Také dle našich zkušeností je taková práce ve většině případů v podstatě odfáknutá a pak máme jako Sdružení různě problémy s elektrikáři, telefoňáky, televizáky. A také do rozvodných krabic (racků) mají přístup pouze technici sdružení. Takže samoinstalace v tomto případě může znamenat jen natažení kabelu z jedné strany poblíž rozvodné skříně a z druhé strany do bytu. V bytě už si může každý dělat v podstatě co chce, ale vyžadujeme zakončení kabelu zásuvkou hned po jeho prostupu do bytu (většinou u dveřních zárubní).
Finance, aneb kolik stojí členství ve Sdružení KHnet.info
Vše je podrobně popsáno ve finančním řádu, ale jednoduše řečeno je to takto.
Po přijetí do občanského sdružení Vám přijde email s informacemi, do kterého dne mají být zaplaceny příspěvky do Sdružení a v jaké výši.
Jedná se o vstupní členský příspěvek ve výši 800 Kč. Toto je jednorázový příspěvek placený při vstupu do Sdružení.
Dále se jedná o pravidelný měsíční příspěvek ve výši 350 Kč. Pokud budete platit hotově do pokladny Sdružení, navyšuje se příspěvek o administrativní poplatek na 400 Kč.
Důležitá věc nakonec
Důležitá věc, kterou byste měli vědět, je ta, že jsme občanské Sdružení, a většinu aktivit děláme jako koníčka. Tudíž nic negarantujeme, může se stát, že Internet třeba den nepoběží. Ale to se většinou neděje, stane se to pouze při závažné poruše.
Budeme rádi, když budete sdružení moci s něčím pomoci.
Přečtěte si fórum, najdete tu spoustu zajímavých věcí.
Fórum Sdružení KHnet.info